Techniczne

Zwyżki – typowe i nieoczywiste zastosowania.

Podnośniki koszowe są narzędziami dźwignicowymi. Używa się ich do różnego rodzaju prac, które muszą być zrobione na wysokościach. Jakie mamy typy zwyżek i do jakich stricte zadań się je wykorzystuje? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części tekstu.

Typy zwyżek koszowych

Podnośnik koszowy to sprzęt który na specjalnym ramieniu posiada zamontowaną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na dużą wysokość. podnośniki koszowe kategoryzujemy  przez wzgląd na konstrukcję i na typ przemieszczania 

uporządkowanie ze względu na konstrukcję rozróżnia trzy typy zwyżek:

    • podnośnik nożycowy – posiada wyciągane ramiona, które są wykonane na krzyż, przez co  jest bardzo stabilny.

    • podnośnik przegubowy – ma bardzo duży zasięg roboczy. przez co można umieścić go w znaczącej odstępie od ulokowania świadczonej roboty. bardzo dobrze sprawdza się np. wśród ruchliwych ulic gdy potrzeba wykonać prace odnośnie np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do transportowania ludzi na duże wysokości. posiada nieduże gabaryty, gdy złożymy ramię potrzebuje mało miejsca

Jednakowoż ze względu na sposób przemieszczania,zwyżki dzielimy na dwa typy:

    • samojezdne – poruszają się płaskim terenie, temające napęd 4×4 lub gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzą się też w cięższych okolicznościach.

    • na podwoziach samochodowych – instalowane są na małych autach jak i wielkich ciężarówkach. Czasami mocuje się je także na przyczepach ciągnących pojazdy.

Do czego stosuje się zwyżki?

Podnośniki koszowe posiadają bardzo dużo zastosowań. Świetnie sprawdzają się w  wielu  nie zawsze oczywistych dziedzianach. Poniżej podajemy przykłady wykorzystania podnośników koszowych.

Branża budowalana

Zwyżki najczęściej wykorzystywane są oczywiście w branży budowlanej. Wykorzystuje się je do montażu elementów konstrukcyjnychlub  np. okien na dużych wysokościach. Podnośników koszowych używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich i przy elewacjach budynków. Są to takie prace  przy, których tradycyjne rusztowanie nie jest wystarczające.

Montaż reklam

Trudno wyobrazić sobie dziedzinę reklam bez stosowania zwyżek. Ogromne reklamy umieszczane są na bokach bloków czy kilkunastometrowych tablicach przy pomocy podnośników. korzystanie z drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze niebezpieczne, kolejno nie ułatwia pracy wreszcie przy wielkich wysokościach jest wręcz niewykonalne. W takim przypadku zwyżki stanowią nieocenioną pomoc.

Dbanie o czystość okien i elewacji

Dbanie o dobre prezentowanie się budynków też wymaga skorzystania z podnośników koszowych. stosowanie technik alpinistycznych przy myciu okien przy dużych wysokościach bywa bardzo ryzykowne, nie wpływa też dobrze na jakość wykonanej pracy. Dzięki użyciu podnośnika koszowego, mycie okien czy czyszczenie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, solidniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Pielęgnacja miejskiej zieleni

Zwyżki mają zastosowanie również  przy dbaniu o rośliny  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Okresowo drzewa potrzebują precyzyjnego przycięcia  gałęzi,ze zwyżką praca ta będzie o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza do wykonania.

Pozbywanie się  śniegu z dachów

Zalegający na dachach śnieg jest niesłychanie niebezpieczny. wywołał on w przeszłości  dużo  katastrof. Obecnie  właściciele budynków są zobowiązanii do częstego pozbywania się śniagu z dachów, aby zapobiec nieszczęściu Dzięki zastosowaniu w tym zadania podnośnika koszowego można pozbyć się śniegu dokładnie i do tego w prosty i bezpieczny sposób.

Eventy

Nietypowym użyciem zwyżek jest używanie ichpodczas eventów. podnośniki koszowe stosowane są na różnego rodzaju eventach. Czasem pełnią bardzo praktycznezadania jak np. doświetlanie sceny z dużej wysokości, lub jako pomoc przy jej budowaniu . W niektórych przypadkach sam podnośnik jest atrakcją. Pozwala osobom wznieść się wysoko  by  zrobić sobie selfie i podziwiać widoki czy panoramę miasta np. Gdańska. Oczywiście  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie należy się obawiać korzystania z niego w tym celu. chętni , podczas wyjazdu w górę przypięci są w tym czasie uprzężą asekuracyjną. Wykorzystywanie podnośników w taki sposób może być niezapomnianym przeżyciem.

***

Jak widać podnośniki koszowe  stosować można na wiele możliwości. Są przydatne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Podziel się w komentarzu.