Biznes

Zrywki – czy jeszcze są potrzebne?

Worki foliowe stały się nieodłącznym elementem naszych sprawunków. W jakim celu ponadto stosuje się jednorazówek? Kiedy wymyślono worki foliowe? Czy jednorazówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to finisz reklamówek? z jakiego powodu jesteśmy zmuszeni płacić za jednorazówki?

Kiedystworzono pierwsze worki foliowe?

Nim opatentowano foliowe reklamówki, używano sztywnych papierowych toreb. Wynalazł je pochodzący z Ameryki, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był właścicielem marketu spożywczego i chciał ułatwić swoim klientom transportowanie sprawunków ze sklepu do domów. Zamysł ten był hitem, papierowe torby dla klientów zaczęły sklepy niemalże na całym globie.

trwało to tak aż do roku 1965. Wtedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował pierwszą polietylenową edycję worka foliowego. W mig pozbyła się swego zrobionego z paprieru  poprzednika. Worek foliowy była przede wszystkim bardziej wytrzymała a do tego nie używaną można było poskładać i przenosić  wygodnie w torebce czy kieszeni.

Dlaczego nazwa „reklamówka”?

Na początku torby foliowe miały być stosowane do jednorazowego użytku. Po czasie zauważono, że konsumenci korzystają z nich po wielokroć. Spostrzeżenie to spowodowało, że siatki zaczęto produkować z mocniejszych surowców. Umożliwiało to przenoszenie cięższych rzeczy Ze względu na zwiększoną trwałość toreb foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umiejscawiać na nichreklamę lub symbol marketu z którego przykładowa reklamówka pochodziła. Tak zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest używana do dziś bez znaczenia czy jest ona oznaczona czy nie.

Do czego jeszcze stosuje się torby foliowe

Zrywki stosowane w sklepach przez klientów to oczywiście tylko jedno z zastosowań opakowań zrobionych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych posiada w swojej ofercie także inne przydatne  wyroby z tego surowca. Są nimi wśród nich: pojemniki na jedzenie, produkty kosmetyczne, chemię gospodarczą, worki foliowe do pakowania artykułów ogrodniczych, budowlanych czy opału a także zwykłe worki na śmieci, których używamy codziennie.

Wady i zalety toreb foliowych.

Torby foliowe są najpopularniejsze na rynku, nie jest tak przyczyny. Mają one ogrom zalet, dzięki czemu w w większej części sytuacji ciężko jest wymienić je na inną rzecz. Do istostnychplusów worków foliowych należy ich trwałość Folia jest bardziej solidna aniżeli np. pudła kartonowe ponadto jest wodoszczelna niepachnie oraz pozwala na pakowanie w nią produktów o różnorakich formach. Do bezsprzecznych zalet worków foliowych należy też ich niska cena oraz masa. Worki foliowe są bardzo lekkie, w przeciwieństwie np. od  szkła. Ma to duże znaczenie podczas przewożenia towarów Pomimo mnogości plusów torby jednorazowe posiadają jedną sporą wadę a mianowicie czas degradacji. Podaje się, że jedna torba jednorazowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły konsument pozbywa się reklamówki przeciętnie nawet po 25 minutach używania.

W jaki sposób mądrze i odpowiedzialnie korzystać z jednorazówek?

Większa część z nas korzysta codziennie  z woreczków i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne wykorzystanie surowca.

 Sposobów jest naprawdę wiele Pierwszą z nich jest na przykład skorzystanie niegrubych reklamówek, przyniesionych ze marketu  w roli worków na odpady. tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy matkę naturę. Zużyte jednorazówki  sprawdzą się też idealnie  w sadzie , jako ochrona dla roślin przed przymrozkami  (wystarczy okryć roślinę siatką i solidnie obwiązać). 

Bardzo kreatywnym sposobem na zużycie jednorazówek jest przygotowanie z nich plastikowej „włóczki”. Aby ją przygotować wystarczy odciąć od siatki uszy i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, następnie trzeba  zgiąć ją na połowę i odciąć pierwszy pasek, to będzie koniec „włóczki”. Kolejne paski należy odcinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W sieci można nawet znaleźć filmy z instrukcją, pokazujące krok po kroku jak stworzyć z nich dużo ciekawych przedmiotów 

Zanim wyrzucisz stos zużytych reklamówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swoich przesyłek. Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz się planecie

Reklamówki, czy nadal są potrzebne?

Stosowanie siatek foliowych nadal jest potrzebne i szeroko stosowane. Wynika to z wielu zalet tych produktów Warto jednak korzystać z nich mądrze i tylko wtedy, kiedy faktycznie ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka okazja, zabierajmy własne siatki a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też pomyśleć dwa razy nim się coś wyrzuci.pamiętajmy, że odpowiedzialność  za środowisko ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim my – konsumenci.