Budownictwo

Zastosowanie różnych rodzajów betonu

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest zazwyczaj stosowany przy tworzeniu fundamentów, stropów lub schodów. Ale dzięki modyfikacjom formy miksów betonowych możliwe jest też uzyskanie materiałów o wyjątkowych właściwościach. Za sprawą takiego betonu możliwe jest wytworzenie elementów, które mają za zadanie pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne czy odwadniające.

Beton zwykły

Beton zwykły jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia elementów konstrukcyjnych jak między innymi ściany osłonowe lub pustaki, w deskowaniach lub jako wylewki. Mimo tego, że ten typ betonu jest wytrzymały to zdarza się, że pęka i rozwarstwia się. Wylewki betonu zwykłego nie powinno się robić w zimie.

Do produkcji tego rodzaju betonu, stosuje się kruszywo naturalne takie jak żwir albo kruszywo łamane jak przykładowo granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które opisują beton zwykły jako materiał o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to ta nomenklatura obejmuje także betony o szczególnych właściwościach – na przykład betony mrozoodporne, betony mostowe albo betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Każdy rodzaj betonu ma określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W tej klasyfikacji obowiązują z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i w ten sposób betony ciężkie są oznaczone jako „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter pojawiają się również liczby i określają one wspomnianą wcześniej wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich oraz zwykłych mamy klasę od C8/10 do C100/115. Betony lekkie za to obejmują zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

Wobec tego jeśli chcemy zbudować dom to zazwyczaj będziemy musieli sięgnąć po beton o wartościach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Jakie wyróżniamy rodzaje betonu?

Na rynku znajdziemy wiele różnych typów betonu, jest ich co najmniej paręnaście i każdy z nich różni się w pewnej mierze składem, a w konsekwencji gęstością i także zastosowaniem. 

Wyróżnić możemy na przykład beton konstrukcyjny, polimerowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, wysokowartościowy, wodoszczelny, architektoniczny lub ze zbrojeniem rozproszonym.

Na przykład beton samozagęszczalny najczęściej użyjemy do zrobienia fragmentów żelbetowych, które przyjmują trudne formy lub gęste zbrojenie i nie możemy zastosować wibratorów, które mają za zadanie je usztywnić. 

Beton hydrotechniczny dla odmiany znajduje zastosowanie przy budowaniu konstrukcji służących formowaniu zasobów wodnych. Jest to spowodowane tym, że cechuje się niesamowicie wysoką odpornością na zawilgocenie, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny znowu jest całkiem często spotykany podczas wykańczania pomieszczeń gdyż jest on niesamowicie trwały a jednocześnie estetycznie się prezentuje. Częściom zrobionym z betonu architektonicznego można nadać każdy kształt, fakturę i barwę.

Jak widzicie istnieje wiele rodzajów betonu i przed dokonaniem wyboru powinno się dowiedzieć jaki model będzie nam potrzebny. Można też zadbać o to, żeby firma, z której chcecie nabyć beton była sprawdzona, a taką z pewnością zlokalizujecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni jest dużo odpowiedzialnych producentów betonu, np Polgravel – beton i nie ulega wątpliwości, że nie zawiedziecie się zamawiając od nich materiał.