Inne

Wybór firmy pogrzebowej

Każdy z nas kiedyś zetknie się ze śmiercią – wszak to nieodłączny fragment ludzkiego życia. Rodzina nieboszczyka w obliczu nieszczęścia stają przed koniecznością wyboru odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Nierzadko śmierć może być tak przytłaczająca, że niełatwo jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Warto wówczas znaleźć właściwą firmę pogrzebową, która przeprowadzi przez ten niezbyt miły proces od początku do końca bez jakichkolwiek problemów. Ważne, aby ta uroczystość była wyrażeniem poszanowania dla zmarłej osoby. Z tego powodu wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak ważną kwestią, nad którą trzeba się dokładnie zastanowić. Czym warto się kierować wybierając firmę, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy taka firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Zakład pogrzebowy – położenie

Jednym z istotniejszych elementów, które warto rozważyć szukając zakładu pogrzebowego, jest jego lokalizacja. Ważne jest, aby położony był niedaleko cmentarza, gdzie będzie pochowany zmarły. Miejscowa firma na pewno będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, a także proboszcza. Pozwoli to na szybszą organizację uroczystości. Firmy pogrzebowe powinny także znać pobliskie szpitale i chłodnie, jeśli nie mają swojej. Najczęściej takie firmy pogrzebowe znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza lub większych kościołów. Niewątpliwie ważnym aspektem jest także to, aby lokalizacja zakładu pogrzebowego umożliwiła sprawny transport zmarłego. Kiedy zgon nastąpi w nocy, na pewno będzie zależało rodzinie na jak najszybszej reakcji pracowników zakładu.

Czy firma pogrzebowa ma w swojej ofercie transport zwłok?

Następną zasadniczą sprawą w przypadku wyboru zakładu pogrzebowego jest to, czy taka firma oferuje transport zmarłego. Jest to naprawdę ważne, kiedy śmierć nastąpiła z dala od miejsca docelowego pochówku. Czasami przytrafia się, że trzeba odebrać zmarłego z drugiego końca kraju a nawet zza granicy. Wówczas warto dowiedzieć się, czy wybrany zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie przewiezienie zwłok na znaczne odległości. Najczęściej takimi transportami zajmują się firmy pogrzebowe z większych miast np. w Bielsku – Białej.

Firma pogrzebowa – zakres usług?

Poszukując odpowiedniego zakładu należy również brać pod uwagę na zakres usług jaki on oferuje. W tak niełatwym momencie jakim jest zgon bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w żałobie chciałaby oddelegować większość formalności powiązanych z organizacją pogrzebu na firmę pogrzebową. Warto zwrócić uwagę na to, czy fachowcy mogą pomóc w większości formalności takich jak odbiór aktu zgonu, wypełnienie dokumentacji o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku na cmentarzu. Usługi pogrzebowe renomowanych firm często obejmują również dobór trumien lub w przypadku kremacji – urn, wybór kwiatów, oprawa muzyczna uroczystości. Niektóre zakłady pogrzebowe wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, który usprawnia pogrzeb taki jak np. winda przeznaczona do spuszczenia trumny do grobu, baldachim osłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia i wiele innych. Na pewno wszystko zależy od indywidualnych wymagań bliskich i tego w jakim stopniu chce ona zaangażować się w organizację uroczystości. 

Położenie krematorium – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, powinna ustalić gdzie znajduje się krematorium. Niektóre firmy w swojej ofercie posiada też udział w czasie kremacji zwłok. Wówczas istotny jest fakt, czy w okolicy miejsca pochówku znajduje się krematorium wyposażone w kaplicę, w której może się odbyć ceremonia. Krematoria zlokalizowane są najczęściej niedaleko większych miejscowości. Z tego powodu jeśli bliscy chcą pożegnać zmarłego uczestnicząc w kremacji, zakład pogrzebowy wybierze krematorium, które zlokalizowane jest najbliżej miejscowości w której będzie pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.