Przemysł

Szczotki techniczne – typy i zastosowania

Gdzie i w jaki sposób użytkuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża część towarów, w której znajdują się rozwiązania przydzielone do robienia wielu zadań w wielorakich specjalizacjach i zastosowaniach. Szczotki przemysłowe stosuje się jako komponenty narzędzi a także linii produkcyjnych, do sprzątania zabrudzeń, nanoszenia różnego typu substancji, jak również jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie i przemieszczanie przesuwanie wykorzystywanych przy produkcji towarów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej powierzchnię oraz stosuje się je jako komponenty spajające. Szczotki przemysłowe są potrzebne w zamiatarkach i urządzeniach czyszczących. Używa się je także w zamiatarkach dedykowanych do utrzymania czystości obszernych powierzchni płaskich, przykładowo hal przemysłowych, oraz wnętrz obiektów biurowych czy komercyjnych, lecz także większych obszarów przylegających do obiektów. 

Szczotki przemysłowe wykorzystuje się nie tylko do usuwania resztek po konkretnych cyklach technologicznych, przykładowo sprzątania wiórów, trocin czy kurzu, jak również do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w likwidowaniu ostrych krawędzi i zadziorów, zdejmowaniu powłok farb.

Typy szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to narzędzia ścierne, które różnią się m.in. kształtem, surowcem skonstruowania, ziarnistością a także siłą ścierania.

 Wybór odpowiedniej szczotki zależy głównie od potrzeb oraz specyfiki przeprowadzanych prac. Do najważniejszych typów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a głównie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa posiada układ tarczy, stąd też jej nazwa. Daje możliwość dotarcie do miejsc trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe nie są w stanie. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z drutu stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. Zależnie do zastosowanej stali oraz grubości drutu przeznaczone są do różnych materiałów.
  • szczotki walcowe – to specjalny typ szczotek przemysłowych montowany w maszynach do obróbki dużych powierzchni. Jedne z częściej stosowanych  na przykład w urządzeniach czyszczących na przykład chodniki czy terakotę, at akże w tzw. szorowarkach do czyszczenia twardych powierzchni o sporych, ciężkich zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do polerowania trudno dostępnych miejsc oraz powierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – wyróżniają się tym, że nawierzchnia ich obudowy jest płaska, a włosie umieszczone prostopadle do niej. Przeważnie szczotki techniczne tego rodzaju są używane do mycia i czyszczenia, oraz obróbki powierzchni czy też nakładania na nie powłok z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – charakteryzują się swoistą budową, ponieważ włosie jest w nich ułożone w rzędzie. Szczotki listwowe bardzo często stosuje się jako uszczelnienia, między innymi na długości boków drzwi. Są również używane jako podzespoły linii transportowych zarówno do właściwego pozycjonowania, jak i uszczelniania w trakcie wykonywania następnych kroków obróbki, a także czyszczenia samego urządzenia a także przemieszczanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które najczęściej wykorzystywane do transportu różnych wyrobów przemieszczanych na liniach produkcyjnych. Włosie umieszczane jest w modułach instalowanych do przenośników przemysłowych – przede wszystkim pasowych ewentualnie płytkowych. Szczotki mogą w takich przypadkach utrzymywać transportowany obiekt w wyznaczonym położeniu albo ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie umieszczane na płaskich obudowach o dowolnym kształcie, najczęściej prostokątnych. Wykorzystuje się je zazwyczaj jako podkładek, na których spoczywają niezwykle czułe na uszkodzenie materiały lub elementy, które były wcześniej poddane szlifowaniu czy polerowaniu. Szczotki panelowe używa się w systemach transportowych.