Motoryzacja

Systemy elektryczne w samochodzie – nie lekceważ ich

Elektryka samochodowa – jak dbać o swoje auto?

Aktualnie dużą(ym) popytem cieszą się samochody elektryczne. Są ciche i sprzyjają środowisku. Nie emitują żadnych spalin, a prąd, któym są napędzane jest stosunkowo tani w ich przypadku.

W związku z tym w obliczu trwającej transformacji energetycznej i wielu apeli głoszonych przez polityków i działaczy proekologicznych ich rola rośnie. Stale wzrasta ich produkcja oraz procentowy udział w rynku automotive.

Niestety jest to wciąż rozwiązanie dla raczej zamożnych klientów. Auta elektryczne wciąż są dość drogie. Co więcej nie we wszystkich krajach infrastruktura drogowa jest przystosowana na tego typu pojazdy(ów).

Pamiętajmy jednak o tradycyjnych pojazdach. W ich sytuacji również bardzo istotnym komponentem jest elektryka samochodowa.

Prąd – bez niego daleko nie zajedziesz

Elektryka pozwala na działanie wszystkich pojazdów. Auta spalinowe także są wyładowane instalacjami elektrycznymi. Ich praca bazuje na zasilaniu elektrycznym.

Dla wygody jazdy wymagana jest działająca elektryka samochodowa. Na szczęście bez problemu można znaleźć mechaników, których specjalizacja jest elektryka samochodowa. W samym mieście Warszawa jest ich sporo. Ursynów, Mokotów czy Targówek to ogromne dzielnice, które żyją własnym życiem. To między innymi tutaj pracują fachowcy od utrzymania instalacji elektrycznych w naszych pojazdach.

Silnik samochodu zapala się pod wpływem iskry elektrycznej wywołanej przez przekręcenie klucza w stacyjce. Elektryka to również wiele dodatków, które czynią poruszanie się autem wygodniejszą. Mowa tu choćby o klimatyzacji, otwieraniu okien czy ogrzewanych siedzeniach.

Nowoczesne auta, czyli jeszcze więcej elektryki

Nowo powstające auta są coraz bardziej zbliżone do popularnych. Znajdziemy w nich wielkie pokłady różnego rodzaju kabli elektrycznych, które w zasadzie odpowiadają za działanie auta.

Popularnym wyborem ostatnimi czasy stały się auta hybrydowe. Łączą one w sobie cechy aut spalinowych i elektrycznych. Systemy elektryczne pełnią istotną rolę w bezawaryjnym działaniu takich aut.

Co ważne odpowiadają za systemy zabezpieczające. Obszarem ich zainteresowania jest również sterowanie pojazdem. Nowe auta zamiast lusterek wyposażane są w kamery i sygnalizatory, które sprawdzają się przy manewrach parkowania bądź podczas poruszania się w zatłoczonych miastach.

Elektryka samochodowa w autach nowej generacji pozwala też sygnalizować nasze zamiary innym kierowcom. Wpływa to na bezpieczeństwo i płynność całego ruchu drogowego

Jednak istnieje także druga strona medalu. Biorąc pod uwagę ilość elektryki we współczesnych samochodach powinno się jej bardzo pilnować. Czasem wystarczy poluzowany kabel, żeby zaburzyć pracę silnika lub innych części.

Gdzie serwisować systemy elektyrczne w aucie?

Nie da się mówić o płynnej jeździe jeśli elementy sterujące nie są w pełni sprawne.

Podobnie, jak robimy to z ogólnym stanem samochodu, elektryka samochodowa także powinna być sprawdzana systematycznie. Taki(a) przegląd opiera się na badaniu komputerowym. Elektryk podpina odpowiednio skonfigurowany komputer do silnika i ma wgląd do wszystkich ewentualnych błędów.

Taki przegląd jest dosyć szybki, a przede wszystkim efektywny. Kiedy wykryjemy jakiś(ąś) błąd należy szybko zadbać o wymianę uszkodzonych komponentów.

Istotny jest też trafny wybór mechanika. W związku z postępującą elektryfikacją samochodów rośnie też popyt na usługi serwisowe i konserwacyjne. Jest to zjawisko korzystne dla konsumentów – większy wybór skutkuje często wzrostem jakości świadczonych usług. Jednak w obliczu natężenia nowopowstających garaży trzeba wybierać z głową. W innym przypadku można się przejechać.

Internet jest świetnym narzędziem, które znacznie ułatwia szansę na spotkanie rzetelnego fachowca. W zależności od miejsca pobytu wystarczy wpisać odpowiedni(ą) zwrot w przeglądarce, np. “elektryka samochodowa, warszawa, ursynów”. Strona błyskawicznie wskaże nam adresy mechaników z tego obszaru. Co więcej, będziemy mogli znaleźć opinie i uwagi poprzednich klientów danego mechanika.

Auto jako niemal niezbędny element rzeczywistości wielu z nas zasługuję na odpowiednią opiekę. Oddanie go do mechanika warto poprzedzić rozeznaniem, wtedy szanse, że będzie nam długo służyło znacznie rosną.

Żródło: Elektryk samochodowy Ursynów.