Motoryzacja

Rodzaje ubezpieczeń samochodu – czy znasz je wszystkie?


Ubezpieczenie OC

OC jest to najbardziej popularna forma ubezpieczenia na samochód. Nic w tym dziwnego bo oc jest obowiązkowe. Przez co kierowcy mogą przebierać w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie OC trzeba wykupić najpóźniej w momencie zarejestrowania samochodu z uwagi na to, że samochód, który wyjeżdża na drogę musi być w posiadaniu OC. Istnieje także ubezpieczenie komisowe samochodu. To nazwa potoczna. Większość kierowców używa takiego określenia jeśli mówimy o OC krótkoterminowym, którym jest ubezpieczenie OC obejmujące ochroną okres krótszy niż 12 miesięcy.

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenia OC?

Polisa przydaje się wtedy, gdy będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji. Z twojego ubezpieczenia OC, w przypadku spowodowania wypadku odszkodowanie zostanie wypłacone drugiemu kierowcy. Jeśli nie masz OC zostanie na Ciebie nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z najnowszych dostępnych danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy wywnioskować, że wysokość opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Na przykład od brutto wynagrodzenia za pracę, od rodzaju pojazdu, rodzaju ubezpieczenia,czy też samego okresu poruszania się bez OC.


Ubezpieczenie AC

AC przeciwnie do OC jest w pełni dobrowolną polisą. Niemniej jednak często sprzedawana jest w jednym pakiecie z ubezpieczeniem OC. Przepisy nie regulują w żaden sposób stawek AC. AC jest to polisa, która gwarantuje zwrotu kosztów które są związane ze szkodą samochodu bądź nawet jego kradzieżą. Wtedy kierowca będzie mieć czystą głowę, poniewa nawet gdy w czasie parkowanie jego auto się uszkodzi, ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty.