Biznes

Przeczytaj nasz tekst, po to, aby dowiedzieć się jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów!

Zobacz nasz artykuł, aby doinformować się jak prawidłowo segregować śmieci. Bezsprzecznie dużo osób ma problem z prawidłową segregacją odpadów

Sprawdź jak zacząć segregowanie śmieci!

Najważniejsze jest ,aby umieć wygospodarować w domu miejsce na dwa śmietniki. Jeden z nich powinien służyć na resztki.Powinny do niego trafić wszystkie rzeczy których nie możemy umieścić do drugiego koszta o którym zaraz dowiesz się więcej. W każdym razie ten śmietnik jest super jeśli naszedł nas jakiś dylemat,gdzie wyrzucić konkretny odpad. W momencie gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze odpady z Twojego domu osoby sortujące z zakładu utylizacyjnego będą wiedzieć jak je oddzielić.

Kolejny pojemnik powinien być miejscem na odpady bio, które do niedawna były nazywane mokrymi. Trafia do nich wszystko, co jest biodegradowalne, czyli śmieci które mogą zgnić lub szybko się rozłoży. Przykładowo możemy tam wrzucić jest jedzenie a bardziej szczegółowo jego resztki. 

Gdzie należy wyrzucać plastik lub metal?

Jeżeli nie posiadasz miejsca na następny śmietnik, możesz przygotować foliowy worek. Zarówno metale, plastik i tworzywa sztuczne możesz składować razem. Wszystko to ponieważ nie produkujemy tych odpadów tyle, co odpadów resztkowych bądź biodegradowalnych. Mając wszystkie te śmieci w jednym worku, bez problemu będziesz mógł je posegregować w altanie śmietnikowej. Jeżeli Gdańsk jest Twoim miastem to wiesz, jak ważna jest tam odpowiednia segregacja śmieci. Dołóż się do tego eko zjawiska. 

Co z kolei należy zrobić ze szkłem?

W Twoim domu niepotrzebne szkło należy przechowywać w oddzielnym worku. Następnie musisz je umieścić w pojemniku koloru zielonego. Mówiąc szkło mamy na myśl przykładowo szklane butelki, słoiki lub opakowania po kosmetykach – jednakże nie te wykonane z plastiku. Pamiętaj że im czystsze szkło tym korzystniej. Nie znaczy to jednak ,że jesteś zobowiązany do mycia ich, należy jedynie usunąć wszelkie zakrętki, które należy wyrzucić do pojemnika żółtego. Ważne jest to,aby nie wyrzucać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest nim przykładowo szyba, zbite lusterko bądź szkło kuchenne. Takie odpady natomiast powinny trafić do odpadów resztkowych.  

Co z kolei należy zrobić ze papierem?

Generalnie papier, trafiający do niebieskiego pojemnika nie ma prawa być brudny ani lakierowany. w niebieskim kontenerze powinny znaleźć się gazety, zeszyty, książki bądź  kartony. 

Co natomiast należy zrobić ze artykułami higienicznymi?

Produkty takie jak podpaski, pieluchy, waciki do twarzy, chusteczki jednorazowe lub zabrudzone ręczniki papierowe – powinniśmy wrzucić do resztkowych. Z kolei styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z czym wszelkie rzeczy wykonane ze styropianu powinny trafić do resztek.

Gdzie należy wyrzucać odpady odzwierzęce?

Odpadki po zwierzętach takie jak na przykład psie odchody, koci żwir bądź ściółka gryzoni powinny być wrzucane do odpadów resztkowych

Nie zapominaj, że segregacja śmieci to wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców zarówno Gdańska, jak i całego kraju. Miej również w pamięci, że w miejscu gdzie śmieci nie będą segregowane, koszty odbioru śmieci będą wyższe. W praktyce oznacza to tyle, że nawet jeśli jedna osoba nie segreguje odpadów to wszyscy społeczeństwa za nie zapłaci.