Techniczne

Obróbka drutu – niezbędne urządzenia

Wiele gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny element w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on dużą wytrzymałością i małą średnicą. Mimo wszystko przed użyciem, należy oddać go pewnej obróbce. W czasie tego procesu kształtuje się jego parametry takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Najczęściej wytwarzany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne maszyny mogą zrobić również kwadratowe, czy skręcone. Zależnie od wymagań może również wybrać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie wykorzystywanym do wytwarzania biżuterii, a inne przy takim, który przeznaczony jest do produkcji mebli. Aby poddać drut odpowiedniej obróbce, nie wystarczy pojedyncza maszyna. Potrzebne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny używane są przy obróbce drutu?

Maszyny do obróbki drutu – zgrzewarka

Bez wątpienia wszystkie urządzenia wykorzystywane do obróbki drutu muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zgrzewarek – jednopunktowa i wielopunktowa. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą poszczególne elementy za pomocą prądu stałego albo zmiennego. Efektem tego procesu jest siatka z drutu o różnych kształtach i wielkościach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wytworzyć zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele do ogrodzeń. Zgrzewarka wielopunktowa jest maszyną najczęściej wykorzystywaną w wyspecjalizowanych liniach produkcyjnych ponieważ jest to wyjątkowo duża maszyna. Osoba obsługująca to urządzenie odpowiada za dopełnianie podajnika o odpowiednia ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Obróbka drutu – do czego służy nawijarka?

Następnym urządzeniem służącym do obróbki drutu jest nawijarka, albo inaczej mówiąc szpularka. Nowoczesne szpularki do drutu zapewniają zautomatyzowanie procesu oraz dokładność. Wszystkie czynności wykonywane przez urządzenie są dokładnie zaprogramowane. Jak można się domyślić nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można ustawić maszynę tak, aby zwoje były o wymaganej wadze. Zwoje wykorzystywane są przede wszystkim do związywania zbrojeń na budowach. Cały cykl nawijania składa się z następujących po sobie etapów:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. luźna końcówka drutu zostaje dowinięta,
  4. zrzucenie gotowego zwoju.

Maszyna przeznaczona jest głównie do nawijania drutu miękkiego. 

Obróbka drutu – prościarka

Jednym z wielu maszyn wykorzystywanych do obróbki drutu jest prościarka. Jej zadaniem jest rozprostowanie drutu z kłębu bez względu na jego średnicę – dobrej jakości prościarka poradzi sobie prawie z każdą. Kiedy niezbędne jest wyprostowanie drutu przy użyciu prościarki? Takim przykładem może być instalacja odgromowa. Często materiał jakim jest drut dostarczany jest w kłębach. Aby instalacja odgromowa właściwie spełniała swój cel trzeba ten drut wyprostować. Dawniej wykonywano to ręcznie poprzez rozciąganie, ale powodowało to uszkodzenia drutu. Pomimo tego, że były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji potrzebna była prościarka, a także rozwijak do drutu. Maszyny te mogą naprostować go z dużą precyzją bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, oraz  żebrowanego. Cały proces zazwyczaj odbywa się automatycznie, obsługa maszyny opiera się tylko do jej nadzoru, oraz regulacji mechanizmów. Na rynku można kupić także prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Służą one do jednoczesnego prostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Inne urządzenia używane przy obróbce drutu

Z pewnością istnieje wiele rozmaitych, które są wykorzystywane przy obróbce drutu. Metody ich funkcjonowania zależą od tego, do czego w późniejszym okresie będzie wykorzystywany drut. Takim przykładem niewątpliwie są giętarki. Są to maszyny robione na specjalne zamówienie kupującego. Wykorzystywane są one do gięcia siatek panelowych, czy górniczych. Jeśli chodzi o siatki panelowe takie maszyny działają tak jak prasa, która gnie materiał na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich nietypowych maszyn są ciągownie. Jest to maszyna przeznaczona do zmniejszenie średnicy drutu poprzez jego gniecenie. Najczęściej taki drut wykorzystywany jest w górnictwie oraz do produkcji krat pomostowych. Przez wzgląd na jego specjalistyczne przeznaczenie, jest to maszyna robiona jedynie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, dlatego wymyślono tak wiele maszyn służących jego obróbce. Najczęściej są to urządzenia przeznaczone dla określonych branż, w których drut jest powszechnie stosowany. Nie można zapominać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i tylko wyspecjalizowane linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.