Biznes

Nowy Ład 2022 – największe wątpliwości – co dalej z nowymi przepisami?

O modyfikacjach w prawie w związku z wejściem od stycznia Nowego Ładu można usłyszeć od dłuższego czasu. Niestety dopiero po ich wejściu mogliśmy zobaczyć jak wiele mankamentów posiada. Początkowo mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i dużo osób cieszyło się na wejście takich przepisów. W styczniu, kiedy mogliśmy zobaczyć pierwsze wypłaty wyszło jednak, że bardzo duża ilość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale bardzo dużo traci. Księgowa Kraków oraz w innej części Polski ma kłopot, żeby dobrze wytłumaczyć klientom jakie są zmiany i czy muszą składać w związku z tym dokumenty. Sprawdźmy kogo najbardziej dotkną nowe przepisy i co planuje w związku z tym nasz Rząd.

Ulga dla klasy średniej

Ta ulga wzbudziła ogrom emocji. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu jeśli zarabiacie rocznie między 68 412 a 133 692 zł brutto, nie powinniście stracić na wprowadzeniu nowych przepisów. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co się stanie, jeśli w trakcie roku pracownik będzie na dłuższym L4, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo przejdzie na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Okazuje się, że wtedy osoba taka musi oddać znaczną ilość zarobionych środków do Urzędu Skarbowego przy następnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że pracownicy nie wiedzą, czy mają złożyć oświadczenie, żeby nie uwzględniać ulgi przy wypłatach. Na jednej ze styczniowych konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pracownik, który zarabia do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Polskim Ładzie, może liczyć na rekompensatę. Skarbówka jednak mówi, że nie ma systemowej możliwości uruchomienia tego i Polacy wciąż nie mają pojęcia co robić. Pamiętajcie, że jedną z lepszych rzeczy, jakie możecie zrobić, jest wybranie się do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością postarają się Wam jak najlepiej poradzić i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Nowy Ład a przedsiębiorcy

Jeszcze zanim został wprowadzony Polski Ład można było usłyszeć, że osoby, które prowadzą spółki i jednoosobowe działalności gospodarcze mają nieatrakcyjne zasady przy corocznym rozliczeniu podatkowym. Teraz przepisy, które wchodzą w ramach Polskiego Ładu, jeszcze bardziej uprzykrzają życie przedsiębiorcom, którzy nie będą mogli spokojnie sprzedać wykupionego z leasingu samochodu przed upływem 6 lat. W przeciwnym przypadku niezbędne będzie rozliczenie tego w PIT. Do końca zeszłego roku czas ten wynosił pół roku. Kolejną ważną i niesamowicie negatywną dla osób prowadzących firmy modyfikacją jest to, że jak można się domyślić Polski Ład nie bierze pod uwagę przedsiębiorców przy uldze dla klasy średniej. Znowu pokazuje to, że są oni w o wiele gorszej sytuacji niż osoby pracujące na etacie.

Najbardziej nieprzemyślana reforma podatkowa w Polsce

Specjaliści w prawie podatkowym uważają, że tak duża reforma podatkowa powinna być zdecydowanie bardziej i mądrzej zorganizowana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W 2021 roku wiele się słyszało, że Polski Ład sprawi, że większość osób zyska, mało kto będzie w gorszej pozycji niż jest, rzeczywistość jednak pokazała coś całkowicie odwrotnego. Nawet jeśli Ci najgorzej zarabiający zyskują kilkadziesiąt zł w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Poza tym tracą nie tylko osoby, które wchodzą w 2 próg podatkowy, ale również rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał przy pierwszych rysach Nowego Ładu. Nie jest też niczym nowym, że w o wiele gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeżeli nie umiecie obliczyć czy rozliczać się przez ryczałt, czy podatek liniowy, lub nie wiecie z czym wiążą się nowe regulacje to spróbujcie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura rachunkowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i analizują najlepsze opcje dla Klientów.