Budownictwo

Jakie korzyści czekają Cię po dodatkowym ociepleniu domu?

Jeżeli zaczęło Ci przeszkadzać, że ponosisz wysokie koszta za ogrzewanie domu, albo mimo odkręcenia grzejników najbardziej jak się da w budynku dalej nie jest ciepło, to odpowiednia chwila, aby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie korzyści będziesz miał robiąc takie ulepszenie w Warszawie albo Pruszkowie i czemu jest to tak bardzo rekomendowane? 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie budynku pomimo tego, że wydaje się się drogim ulepszeniem, może przyczynić się do zminimalizowania kosztów za ogrzewanie nawet o 30%. Mur mający dużą masę akumulacyjną może utrzymywać stabilne temperatury bez względu na porę roku. Oznacza to, że w zimę, kiedy na dworze jest mróz, w docieplonym budynku będzie mimo wszystko ciepło, latem natomiast będzie chłodniej.

Budynki, których nie docieplamy narażone są na wilgoć i w związku z tym na rozwijanie się grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia lokatorów. Na dodatek jeżeli na murach wyjdzie wilgoć, prawdopodobnie będziemy zmuszeni do zaangażowania firmy, która osusza mury, a to wiąże się z następnymi opłatami, za które trzeba zapłacić. 

Docieplanie domu a zdrowie i względy ekologiczne

Jeżeli jesteś mieszkańcem Warszawy albo pobliskich miast jak Pruszków, to z pewnością przeszkadza Ci smog, który pojawia się co roku w zimę. Zgodnie z informacjami od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w naszym kraju największym źródłem smogu są zadymienia pochodzące z niezorganizowanego ogrzewania domów jednorodzinnych.

Dodatkowo mieszkanie w nieocieplonym budynku może negatywnie oddziaływać na naszą kondycję. Jeśli w domu mamy nieodpowiedni mikroklimat i powietrze jest zbyt przesuszone od nadmiernego ogrzewania to nasz organizm ma zdecydowanie gorszą odporność. Jesteśmy wtedy narażeni na nagminne przeziębienia. Jeżeli za to oszczędzamy na ogrzewaniu a nasz budynek nie jest docieplony to narażamy go na nadmierną wilgoć, a co za tym idzie na rozwijanie się grzybów i pleśni, które też są niekorzystne dla naszej kondycji.

Powinno się też wspomnieć, że odpowiedni mikroklimat oraz komfort termiczny są bardzo istotne dla formy oraz jakości życia. Z tego powodu już dziś pomyśl o dociepleniu domu nie ważne czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Co jeszcze daje docieplenie domu?

Bardzo możliwe, że nie jest to oczywiste, ale docieplony dom posiada lepszą izolację od odgłosów. Jeżeli mieszkasz w lesie lub niedużej miejscowości to prawdopodobnie nie jest to takie ważne, ale na dużym osiedlu różnica jest bardzo duża. Warto mimo wszystko zadbać o to aby warstwa termoizolacyjna nie była zbyt duża, gdyż zmniejszymy tym samym napływ słońca, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak światła słonecznego oddziałuje źle na naszą kondycję psychiczną. Na koniec jeszcze jedna istotna wiadomość – docieplając budynek można od razu zadbać o nową elewację. Dzięki temu osiągniemy dwa efekty w tym samym czasie – nasz dom zostanie docieplony i ulepszymy jego wygląd. Dobrze docieplony lokal to też lepsza cena za sprzedaż.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa