Fundamenty kierowania samochodem dla uczących się
Instruktorzy nauki jazdy zbyt wiele uwagi poświęcają na tłumaczenie zasad które mają hipotetycznie ułatwić zdanie egzaminu. Tym samym na odczep się podchodzą do podstaw techniki kierowania, których umiejętność jest niezbędna do tego, aby przyjemnie oraz bez większych komplikacji przebrnąć przez egzamin praktyczny.
Obowiązkiem instruktora jest wytłumaczyć uczniowi nie jedynie prawidłowe ułożenie fotela i kierownicy, ale również to, w jaki sposób korzystać z mechanizmów kierowania pojazdem.
Żeby prawidłowo i dokładnie operować pedałem przyspieszenia, hamulca i sprzęgła, wystarczy oprzeć obie pięty o podłogę pojazdu. Daje to porządny punkt oparcia, szczególnie wtedy, gdy musimy sterować przy niedużych prędkościach. Poniekąd takie jednoznaczne, jednak należy zdać sobie sprawę, jak wiele osób wciska sprzęgło, trzymając stopę w powietrzu i tym samym nie mając odpowiedniej kontroli.
Dźwignie oraz przełączniki są zaplanowane tak, żeby ich używanie było niezwykle komfortowe. Lata, kiedy do włączenia biegu czy kierunkowskazu musieliśmy wkładać siłę, są już dawno z tyłu. W nowoczesnym samochodzie można niekiedy odnieść uczucie, że pokrętła są niezwykle czułe. Prawda, korzystanie z nich ma być wręcz intuicyjne. To dodatkowa rzecz, którą ludziom rozpoczynającym naukę jazdy trzeba wyjaśnić.
Każdy kto posiada prawo jazdy musiał przejść kurs a potem egzamin. Jednym wyszło to sprawniej, innym gorzej. Jednak sama w sobie nauka jazdy nie jest skomplikowana. Pierwszy raz, gdy zajmie się miejsce za kółkiem czuje się podniecenie, czasem połączone ze strachem a także niekiedy z pewnymi obawami przed czymś obcym i nieznanym. I w tym przypadku również, jak podczas poznawania czegoś nowego wszystko zdaje się obce oraz trudne. W trakcie jazdy samochodem w jednym czasie należy robić nawet parę rzeczy równocześnie – trzymać kierownicę, dodawać gazu lub hamować, patrzeć w lusterka, włączać kierunkowskazy, rozglądać się na drogę, itp. Dla kogoś, kto wsiada po raz pierwszy za kółko ogrom tych czynności może być przerażający, ale nie należy się zrażać. Podczas nauki jazdy i nabywania praktyki trudność nieustannie się zmniejsza, aż w końcu przekształca się w naturalne, zapamiętane reakcje.
Czy poruszanie się pojazdem po Gdańsku jest skomplikowane?
Podróżowanie autem na siedzeniu kierowcy daje wiele frajdy. Pomijając to, że jest to niezwykle wygodne i przydatne należy także zauważyć i uwydatnić, że kierowanie samochodem przynosi swobodę i samodzielność. Dodatkowo sprawdza się w szeregu okoliczności życia codziennego zarówno tych trywialnych, jak i nagłych sytuacjach. Niemniej jednak jak każdej rzeczy także jazdy samochodem trzeba się przyuczyć.
Poruszanie się w mieście wiąże się najczęściej z wolną jazdą i tkwieniem w korkach. Przy takim rytmie kierowania pojazdem niezwykle ważna jest technika jazdy samochodem. Dla początkujących jest parę istotnych porad. Warto zaobserwować swój styl jazdy i przystosować się do zasad oraz innych uczestników ruchu drogowego. Za dynamiczna lub zbyt powolna jazda są w stanie przyczynić się do poważnego wypadku.
Stanie w zatorach, szczególnie w sporym mieście, może być kojarzone ze stresem. Jednak, gdy tryb jazdy pozostaje płynny, kierujący pozostaje skupiony na drodze a także nic go nie dekoncentruje, to nawet przejazd po zakorkowanym mieście przebiega płynnie.
Kierowcy poruszający się po Gdańsku mogą przemieszczać się komfortowo a także infrastruktura działa im na korzyść. W związku z tym nauka jazdy w Gdańsku zalicza się do niektórych z bardziej prostych. W dorocznym plebiscycie miast sprzyjającym kierującym Gdańsk zaprezentował się całkiem nie najgorzej oraz zdobył drugą pozycję. Nauka jazdy w takich warunkach jest zdecydowanie bardziej przyjemna oraz mniej nerwowa. Łatwiej w czasie nauki jazdy skoncentrować się na szlifowaniu technicznych kwestii niż na denerwowaniu wzmożonym ruchem czy niedostępnością miejsc postojowych.
Parkowanie w miastach wywołuje wściekłość nawet u najspokojniejszych kierowców. Brak odpowiednio obszernej infrastruktury do parkowania znacznie zaniża wygodę właścicieli samochodów. Na szczęście w Gdańsku została poprawnie rozwinięta struktura Park’n’Go, przez co nie brakuje dostępnych stanowisk do parkowania.