Przemysł

Formowanie rotacyjne – co to jest?

Formowanie rotacyjne pozwala na wytwarzanie produktów niewypełnionych w środku. Usługa roto używana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Zapoznaj się z naszym artykułem aby doinformować się na czym dokładnie ta metoda polega.

Formowanie rotacyjne – co to?

Formowanie roto to jedna z technologii przetwarzania tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umieszczeniu go wewnątrz rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. W jakim celu stosuje się tę metodę?

Rotomoulding ma zastosowanie do między innymi do produkcji wyrobów plastikowych o różnej grubości ścianek i dowolnych kształtach oraz różne kolory. Produkty otrzymane w ten sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, czy też w rolnictwie.

W jaki sposób przebiega formowanie rotacyjne?

W trakcie formowania roto, forma obraca się w wielu kierunkach, uniemożliwiając równomierny rozkład tworzywa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie jednakowej grubości wszystkich ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu jest wentylator, jego działanie jest pomocne w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To z kolei wpływa na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy już forma będzie miała temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, następuje jej bardzo powolne ochłodzenie, które ma na celu zminimalizowanie naprężeń, które są wewnątrz oraz zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jakie są plusy formowania rotacyjnego?

Formowanie roto ma bardzo dużo korzyści. Zaczynając od tego, że rotowane produkty w zasadzie nie mają rys, albo szwów spawania. Co więcej, metoda ta umożliwia wyprodukowanie dużych przedmiotów w korzystny finansowo sposób.