Nowoczesne technologie

Czym jest pamięć masowa i jaką wybrać?

Pamięć masowa jest stosowana przy trzymaniu na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest na przykład dysk HDD lub SSD, który jest wbudowany w komputer, ale są też pamięci masowe na nośnikach danych. Pospolite przenośne pamięci masowe to przykładowo płyta CD, karta pamięci czy pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe powinno się kupić dla użytkownika prywatnego, a jakie dla korporacji?

Różnice między pamięcią operacyjną a masową?

Pamięć masowa służy do przechowywania plików na stałe. Chodzi o to, że nie jest istotne czy wyłączysz komputer, odłączysz dysk, przełożysz go do innego urządzenia, a potem znowu podłączysz w pierwszym urządzeniu, pliki, które zapisałeś będą tam wciąż. Dopóki ich nie usuniesz z pamięci. 

Pamięć operacyjna dla odmiany resetuje się w każdej chwili kiedy wyłączasz komputer. Czyli za każdym razem kiedy ponownie go uruchomisz, możesz ją zapisywać od początku, a ona podczas wyłączania zawsze się wyczyści. Jest to spowodowane tym, że użytkowana jest do wykonywania czynności w danym momencie.

Jaka pamięć masowa do użytku osobistego?

Kupujący, który myśli o pamięci masowej do domu prawdopodobnie nie potrzebuje dużych zabezpieczeń albo nośników danych, które mieszczą niesamowite ilości gigabajtów. Do użytku domowego bardzo dobrze nada się pendrive lub karta pamięci. Jedno i drugie nabędziemy w różnych wielkościach i są dostępne we wszystkich sklepach komputerowych, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB kupimy również z opcją szyfrowania – jest to świetne narzędzie dla klientów, którzy są pewni tego czego chcą od pamięci masowej.

Te opcje świetnie sprawdzą się jeżeli chcesz zewnętrznego nośnika danych aby kopiować na niego dane takie jak zdjęcia, filmy czy muzyka. Jest to także dobre zabezpieczenie od stracenia tych baz z urządzenia.

Pozostaje również temat pamięci masowej jako dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi kosztuje więcej, ale jest niewątpliwie trwalszy i dynamiczniejszy. Jeżeli planujemy powiększyć pamięć laptopa wystarczy zakupić dysk HDD, jeśli natomiast zależy nam aby usprawnić jego pracę lepiej zainwestować w dysk SSD. Taka pamięć masowa nie jest wymienna. W komputerach wykorzystywanych w celach prywatnych pasują obydwie pamięci masowe. Jest to zależne od tego czy sprzęt służy nam do oglądania stron internetowych i przeglądania filmów, czy może do pobierania dużej ilości plików z internetu i grania w gry, które często mają spore wymagania co do sprzętu.

Jaka pamięć masowa do użytku biznesowego?

Jeżeli szukasz idealnego narzędzia do firmy to z pewnością masz całkowicie inne standardy co do pamięci masowej niż prywatny użytkownik. Bezwzględnie istotniejsza jest kwestia ochrony danych, które będą tam przechowywane. Chodzi tutaj zarówno o ochronę przed błędami pracowników jak i przed wirusami. Warto również zwrócić uwagę na tworzenie kopii zapasowej, czy jest ta funkcja, jeśli tak to jak to wygląda, czy jest automatyczne czy trzeba robić to samemu. Dodatkowo ważne jest aby sprzęty firmowe chodziły szybko i bez trudności. Należy więc zweryfikować czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.

W dużych firmach w biurach graficznych albo IT o wiele lepszym wyborem będzie dysk SSD niż HDD. 

Ostatnio coraz popularniejsze są całe systemy pamięci masowej, przykładowo NAS. Korzystają one z dostępu do sieci ale tylko dla konkretnych sprzętów. Procedura ta jest tańsza i bezpieczniejsza niż używanie chmury.

Jeśli chcesz zapoznać się szerzej z tematem, sprawdź Data Experts – serwery pamięci masowej.