Techniczne

Czym jest i jak przebiega malowanie proszkowe?

Jak wygląda malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to metoda, która stosuje kilka etapów, żeby przedmiot otrzymał nową barwę. Na początek malowany przedmiot trzeba bardzo dobrze wyczyścić. Na powierzchni rzeczy nie może być żadnych pyłów, tłuszczy czy też rdzy. Następnie kładzie się farbę za pomocą napylania. Proszek taki trzyma się w miejscu dzięki siłom elektrostatycznym. Kolejny etap to utwardzenie takiej farby w bardzo wysokich temperaturach. Dopiero po tym będziemy pewni, że farba jest trwała.

Taki sposób malowania wykorzystywany jest od niemal 45 lat i przez cały ten czas został on nieźle udoskonalony. Dzięki temu dzisiaj możemy korzystać z odporności na korozję, pękanie i różnice temperatur. Elementy, które pomalujemy proszkowo otrzymają gładką powłokę i nie powstaną na nich zacieki z farby.

Jakie wyróżniamy typy farb proszkowych?

W sklepach kupić możemy kilka różnych farb do malowania techniką proszkową. Wyróżniamy farby:

  • poliestrowe,
  • epoksydowe,
  • epoksydowo-poliestrowe.

Mają różny skład chemiczny, a razem z nim właściwości uzyskanej powłoki. Farby proszkowe poliestrowe posiadają w składzie najwięcej żywic poliestrowych i zazwyczaj używane są przy malowaniu felg samochodowych albo ram rowerów. Możemy znaleźć też meble i barierki, które pomalowane są taką farbą proszkową. Pokrywa, która tworzy się po wykorzystaniu farby proszkowej jest uodporniona na promieniowanie UV i to właśnie dlatego spotkamy ją zazwyczaj na rzeczach, które znajdują się na zewnątrz. Oprócz tego nie rdzewieje i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Kolejny rodzaj farb proszkowych to farby epoksydowe. Te również stworzone są z żywicy, jednak tym razem jest to żywica epoksydowa. Oprócz samej żywicy składają się też z pigmentów oraz środków pomocniczych. W konsekwencji farba ma właściwą gęstość i wpływa to korzystnie na elektryzowanie się jej cząsteczek. Następnym plusem tego składu chemicznego jest to, że nie powstają pęcherzyki powietrza. Takie farby proszkowe stosowane są do malowania przedmiotów i elementów, które znajdują się w środku pomieszczeń, dlatego że nie są one odporne na promieniowanie słoneczne. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do malowania sprzętów RTV i AGD, gdyż nie jest łatwo je uszkodzić lub zarysować.

Kolejny rodzaj farb to tak zwana hybryda. Chodzi tutaj o farbę epoksydowo-poliestrową i składa się ona z obydwu żywic. Jednakowo jak przy farbie epoksydowej, właściwie nie wykorzystuje się jej do malowania przedmiotów, które finalnie mają znajdować się na dworze. To co mimo wszystko sprawia, że jest wyjątkowa to, że jest odporna na wysokie temperatury. Co za tym idzie zazwyczaj wykorzystuje się ją do malowania grzejników i obudowy bojlerów. Oprócz tego są używane przy ceramice oraz częściach samochodowych, ale zobaczyć można je również na maszynach przemysłowych oraz rolniczych.

W co powinien zaopatrzyć się początkujący malarz?

Na początku należy powiedzieć, że podczas malowania proszkowego jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, który nie jest najtańszy. Głównie dlatego zazwyczaj jest ono stosowane w przemyśle. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na stworzenie domowego warsztatu w Lublinie to na samym początku powinniśmy pomyśleć o zapewnieniu dobrego oświetlenia oraz cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, gdzie będziemy malować proszkowo.

Ponieważ rzecz malowana proszkowo musi być drobiazgowo wyczyszczona i odpylona to w pierwszej kolejności potrzebujemy szlifierki oraz sprzętu do oczyszczania.

Kolejnym istotnym akcesoriem jest pistolet natryskowy. W sklepach kupimy zarówno ręczne, jak i automatyczne. W dodatku pistolety natryskowe robione są w przeróżnych rozmiarach.

Ostatni etap to wzmacnianie farby, a do tego niezbędny będzie piec do polimeryzacji farby. To dzięki niemu powłoka staje się gładka i jednolita. Piece mogą być gazowe, olejowe i zasilane prądem. Oczywiście musimy też kupić farbę proszkową.

Malowanie proszkowe to niesamowicie ekologiczna i niegroźna dla ludzi technika. Dodatkowo gwarantuje naprawdę dobre efekty i jest niesamowicie wytrzymała. Jeśli myślicie zdecydować się na nią to miejcie na uwadze, że jest to jedna z lepszych technik malowania.