Przemysł

Czym dokładnie jest CNC?

W wielu dziedzinach gospodarki stosuje się różne metody obrabiania stalowych oraz tym podobnych produktów. Wydaje się jednak, że od wielu lat na rynku rządzi nieustannie technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz podobne jej czynności. Tłumaczymy więcej na temat tego, na czym opiera się technologia CNC i z jakiego powodu może szczycić się taką popularnością.

Obróbka skrawaniem

Najprościej rzecz tę tłumacząc, mówimy tutaj o metodzie obróbki która polega na usuwaniu niewielkich fragmentów tworzywa z obrabianego elementu. W związku z tym niezwykle szybko może powstać zaplanowany przedmiot charakteryzujący się bardzo precyzyjnym kształtem. Obróbka skrawaniem umożliwia znaczącą powtarzalność prac, więc wszelkie elementy będą do siebie stuprocentowo zbliżone – jest to następna ważna zaleta tej technologii.

Frezowanie CNC

Jednym z zabiegów, które wchodzą w skład technologii CNC, jest godne atencji frezowanie. Jak można wywnioskować z samej nazwy, cały proces odbywa się przy pomocy frezarki. Ta metoda polega na ruchach zarówno wszelkich części frezarki odpowiadających za usuwanie części tworzywa, jak i przedmiotu, który jest obrabiany. Dzięki temu frezowanie CNC jest metodą niezwykle precyzyjną i skuteczną.

Toczenie CNC

Tutaj także mówimy o jednej z odmian obróbki skrawaniem. Tym razem sprzęt odpowiadający za ten zabieg (jest to tokarka) w zasadzie się nie porusza – zabieg bazuje na poruszaniu się przedmiotu obrabianego. Tutaj także precyzja jest priorytetem, lecz również powtarzalność wszystkich tworzonych w ten sposób elementów. Jak zatem widać, wszelkie metody obróbki skrawaniem są bardzo skuteczne i to właśnie temu czynnikowi może zawdzięczać swoją świetną renomę na całym świecie w różnego rodzaju branżach.

Obróbka skrawaniem – powszechność

W obecnych czasach mnóstwo zakładów decyduje się na to rozwiązanie. Biorąc pod uwagę długą listę plusów, nie powinno nikogo to dziwić. Zdecydowanie polecamy obróbkę CNC, gdyż zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Bibliografia: http://www.kinstal-cnc.pl/