Przemysł

Czy ostrzenie narzędzi jest ważne?

Nic nie jest wieczne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżli często się z nich korzysta z pewnością z czasem się zniszczą. Aby zatrzymać ten proces należy o nie odpowiednio zadbać i od czasu do czasu naostrzyć. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak to dobrze wykonać, aby nie zaszkodzić jeszcze mocniej. Dlatego tak ważne jest systematyczne ostrzenie narzędzi. Jednak, aby zrobić to dobrze potrzebne są pewne umiejętności oraz precyzja. Niebagatelne znaczenie ma również dobry sprzęt do ostrzenia. Trzeba wiedzieć kiedy skorzystać ze szlifierki, a kiedy z ostrzałki. Praca odpowiednio naostrzonymi narzędziami jest nie tylko łatwiejsza, ale również o wiele przyjemniejsza. Oczywiście nie wszystkie można ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami trzeba udać się do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia trzeba ostrzyć u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?

Jakie narzędzia można ostrzyć osełką? 

Niemal w każdym domu są się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przyrządem, który może nam w tym pomóc jest osełka. Kiedyś używano jej do ostrzenia sierpów czy kos oraz produkowano ją ze zwykłego piaskowca. W dzisiejszych czasach przydaje się do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi codziennego użytku. Na rynku znajduje się wiele osełek, nie tylko tych z piaskowca. Oczywiście każda przeznaczona jest do innego narzędzia i innego stopnia stępienia. Osełka jest wytwarzana także w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy głównie do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – instalowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są także ostrzałki, które są wykonane w taki sposób, żeby w czasie ostrzenia narzędzia nie skaleczyć dłoni. One również występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Ostrzenie narzędzi przy pomocy pilników

Następnym przyrządem służącym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki występują w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego typu narzędzia. Pilniki wytwarzane są z bardzo odpornego materiału i zazwyczaj służą do ostrzenia narzędzi ręcznych oraz urządzeń mechanicznych. Z racji różnorodnych kształtów są bardzo przydatne do ostrzenia pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które robi się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Jakie narzędzia można ostrzyć szlifierką?

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to w miarę szybki i nie wymagający zbyt dużego wysiłku sposób na renowację tępych narzędzi. Jednakże użycie szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji oraz dokładności. Szczególnie należy uważać podczas ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie się rozgrzeje do zbyt wysokiej temperatury. Większa część stali użytych do wytwarzania narzędzi jest nieodpornych na przegrzanie, co być przyczyną utraty właściwości. Warto o tym pamiętać przed przystąpieniem do ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc schłodzić narzędzie. Należy również być ostrożnym podczas przyciskania ostrza do tarczy.

W czasie korzystania z tej metody ostrzenia należy użyć pdpowiednich podpórek, które zapobiegną kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Na pewno szlifierka jest szybkim oraz wygodnym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Jednakże , nieodpowiednio wykorzystana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miejscowościach takich jak Łódź, Poznań Kraków i wiele innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można dać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym fachowiec. Wtedy możemy mieć pewność, że nie tylko nie zostaną uszkodzone, ale i odpowiednio naostrzone.

Kiedy warto ostrzyć narzędzia?

Nie zawsze w porę można się zorientować, że dane narzędzie wymaga ostrzenia. Tylko wprawne oko specjalisty ma szansę ujrzeć pierwsze oznaki. Oczywiście zazwyczaj się tego podejmujemy, kiedy narzędzie jest już stępione i niemożliwe staje się cięcie czy krojenie. Większość narzędzi ogrodowych należy pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Duża ilość narzędzi ogrodowych może być kłopotliwa do samodzielnego ostrzenia, dlatego warto oddać je do specjalisty. Warto podkreślić, że czasami używanie stępionych narzędzi może być niebezpieczne.