Budownictwo

Co wziąć pod uwagę wybierając dźwigów osobowych?

Obecnie korzystanie z windy jest nie tylko dużym ułatwieniem, ale także koniecznością. Windy są przystosowane do przewożenia osób lub towarów. Wykorzystywane są w wielu budynkach prywatnych i publicznych. Jak wybrać najlepszą windę oraz co warto wziąć pod uwagę?

Co warto wiedzieć o windach osobowych?

Dźwig osobowy to niewielka, zabudowana kabina lub platforma, która za pomocą właściwej mechaniki porusza się w specjalnym szybie lub na prowadnicach. Dzięki niej można przedostawać się między różnymi poziomami. Dźwigi osobowe montuje się współcześnie niemal wszędzie – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej – szczególnie w szpitalach czy bardzo wysokich biurowcach.

najważniejsze zalety

Montaż dźwigu osobowego niesie wiele korzyści. Znacznie wzrasta wartość inwestycji. Dźwig osobowy jest szczególnie ważny w przypadku małych dzieci, rodzin oraz osób starszych. Popularność dźwigów wciąż wzrasta i montuje się je w wielu budynkach. 

Jak wybrać dźwig osobowy?

Najlepsza winda powinna być bezpieczna i zaprojektowana tak, by spełniać potrzeby korzystających z niej osób. Z tych względów inwestor powinien szczegółowo ustalić przede wszystkim maksymalny udźwig. Mierzy się go w kilogramach. Wskazuje, jaka maksymalna liczba osób może jechać windą. Niezwykle ważnymi parametrami jest rodzaj napędu i prędkość jazdy. Dobrze jest określić także wysokość podnoszenia oraz rodzaj sterowania.

Winda osobowa – gdzie można zlecić jej wykonanie?

Współcześnie działa mnóstwo firm, które zajmują się realizowaniem wind. Wybierając najlepszą firmę warto zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych parametrów. Niezwykle ważne jest przede wszystkim wieloletnie doświadczenie oraz solidna pozycja na rynku, ponieważ to one w dużej mierze przekładają się na jakość wykonywanych usług. Warto przejrzeć również referencje odnośnie przedsiębiorstwa – dostępne są na przykład w sieci. Wiele firm ma w swojej ofercie mnóstwo usług oraz zapewnia gwarancję oraz montaż, co jest dodatkowym atutem.

Na czym dokładnie polega resurs?

Wyjątkowo ważnym rozporządzeniem jest obowiązek wykonywania tak zwanego resursu. Informuje on, jak długo można całkowicie bezpiecznie i efektywnie eksploatować mechanizm. Powinno się do przeprowadzić zaraz po zamontowaniu windy, a następnie konieczne jest regularne powtarzanie go co roku. Resurs wyznaczany jest bazując na aktualnym stopniu eksploatacji urządzenia.

W przypadku gdy resurs dźwigu się skończy, konieczne jest wykonanie przeglądu specjalnego oraz odnotowanie przeprowadzonych działań. Tego typu przegląd dotyczy przede wszystkim zespołów mechanicznych oraz konstrukcji nośnej. Kontrolowane są również układy hydrauliczne oraz bezpieczeństwa. Wykonaniem resursu i zadbaniem o przegląd specjalny zajmuje się odpowiednia firma. 

Jak naprawić windę?

Winda musi być regularnie naprawiana i konserwowana. Dzięki odpowiedniej konserwacji poszczególne części będą się zużywały znacznie wolniej. Przy usterki niezbędne jest powierzenie naprawy awarii odpowiedniej firmie. Podstawą odpowiednio działającego urządzenia są wysokiej jakości części. MP Lift – części do wind zajmuje się dostarczaniem części pasujących do prawie wszystkich dostępnych na rynku urządzeń. To, co ją wyróżnia to między innymi szybka realizacja zamówień, profesjonalny kontakt, trwałe artykuły oraz korzystne ceny. MP Lift pozwoli sprawnie i na długo zadbać o dźwigi osobowe oraz zapewnić komfort użytkownikom.