Hobby

Co powinno się wiedzieć o dzikach w Polsce?

Ostatnimi czasy populacja dzika w Polsce niesamowicie powiększyła się i zwierzęta te zaczęły wychodzić z obszarów zalesionych w celu poszukiwania pożywienia. Bardzo częstym widokiem jest dzik chodzący po osiedlu. Co warto wiedzieć o dzikach? Czy musimy odczuwać niepokój na ich widok i w jaki sposób oddalić się od nich?

Jaki jest dzik i co zrobić podczas spotkania z nim?

Dziki są bezsprzecznie inteligentnymi zwierzętami, mają niezawodny słuch i węch i są w stanie wyczuć obcego z odległości 100 metrów. Zwierzęta te żyją w grupach i są niesamowicie rodzinne.

Dziki kiedy poczują niepokój to mogą stać się wrogo nastawione. Powinno się mieć świadomość także, że są niesamowicie szybkie. Dorosłe jednostki mogą rozpędzić się nawet do 50 km/h, dlatego ucieczka przed nimi może nie być skuteczna. Najlepszym sposobem jest powolne oraz ciche oddalenie się w innym kierunku. Jeżeli dzik zacznie biec na Ciebie to pomocny będzie pisk, gdyż dziki nie lubią głośnych dźwięków, lub wejście na drzewo lub płot.

Gdzie możemy spotkać w Polsce dzika?

Dziki w Polsce występują w całym kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami więc zazwyczaj spotkać je można na obszarach zalesionych. Dziki lubią lasy liściaste mieszane, wielokrotnie spotkamy je w miejscach, w których rosną dęby – zwierzęta te bardzo lubują się w żołędziach. Najwięcej z nich występuje na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku wskazują, że w Polsce może ich żyć mniej więcej 214 tysięcy sztuk.

Dziki jedzą to co jest w danym miejscu i momencie dostępne. Na obszarach leśnych żywią się żołędziami oraz nasionami sosny. Kiedy dostają się na ziemie uprawne wydobywają buraki cukrowe, ziemniaki a nawet cebulę. Zwierzęta te umieją także grasować na gryzonie oraz krety, nie brzydzą się padliny, a są sytuacje kiedy pożywią się również ślimakami, wijami lub dżdżownicami. 

Polowanie na dziki w Polsce – czym różni się od polowań na inne zwierzęta?

Zbyt duża populacja dzików może spowodować zachwianie równowagi ekosystemu więc konieczne stały się polowania na nie. Ponieważ w sytuacji zagrożenia stają się agresywne to polowanie na dziki w Polsce jest dosyć niebezpieczne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska zawarto dokładne dane na temat reguł polowania na dziki. W ich trakcie wykorzystywać można tylko broń myśliwską o gwintowanych lufach i kalibrze przynajmniej 5,6 mm. Jeśli mowa o nabojach myśliwskich, konieczne jest używanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu została zawarta także informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie obowiązuje zakaz strzelania do dzików przy paśnikach czy lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce przeważnie odbywa się nocą, gdyż zwierzęta te dokładnie wtedy się uaktywniają. Potrzebna jest tutaj bardzo dobra znajomość terenu, na którym polowanie ma mieć miejsce.

Źródło: organizator polowań na dziki