Budownictwo

Co należy wiedzieć na temat układania kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej wbrew pozorom to nie jest czynność ekstremalnie skomplikowana. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę iż dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku to lepsza opcja. Z naszego tekstu poznasz jak prawidłowo powinny przebiegać prace brukarskie. Tę wiedzę wykorzystasz zarówno podczas samodzielnego układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy zatrudniony brukarz dobrze ją ułożył. 

Jak powinna wyglądać prawidłowo ułożona kostka?

Na początku dobrego układania kostki jest projektowanie bruku, czyli wykonanie odpowiedniego projektu. Ma on dostarczyć wykonawcy informacje, jakie ilości materiałów budowlanych będziesz potrzebować, oraz ile łącznie cały proces wyniesie. Usługa brukarska którą wykona profesjonalna firma z pewnością trochę wyniesie jednakże nie warto na tym oszczędzać. Nie zapominaj też że żeby rozpocząć zlecenia brukarskie powinnaś zweryfikować czy firma ma dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi. Plusem wyboru specjalisty jest fakt że firmy brukarskie mają w ofercie zarówno etap polegający na planowaniu, jak i też dobór oraz przetransportowanie materiałów którymi są między innymi kostka brukowa czy też kruszywa. Firmy takie znajdziesz praktycznie wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Jaka kostka brukowa jest najlepsza?

Oprócz barwy musisz wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo istotna jest też to jaką kostka ma fakturę i rozmiary konkretnych elementów. Możesz zdecydować się  na tradycyjny format lub płyty XXL, które są bardzo które cieszą się ogromną popularnością w szczególności pośród nowoczesnych projektów. Następny etap to odpowiednie pomiary całej posesji. Pomogą Ci one przygotować projekt a także dzięki nim będziesz świadom jak duża palet kostki trzeba będzie zamówić.

Sprawdź jakie narzędzia są Ci potrzebne!

Głównym potrzebnym narzędziem do układania kostki brukowej jest zagęszczarka. Jeżeli Twoja powierzchnia jest większa do wybrania gruntu potrzebna będzie koparka. Układasz duże płyty? W takim razie warto wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kg. Dodatkowo aby pomierzyć teren będzie potrzebny niwelator bądź długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą fundamentalne narzędzia jakimi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Jakie są etapy układania kostki brukowej – sprawdź!

1. Wytyczenie nawierzchni

Ten etap polega na żeby nanieść na projekt konkretne punkty. Takim sposobem możesz wytyczyć usytuowanie oraz poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Początkowo trzeba usunąć ziemię na głębokość która jest przewidziana w projekcie. Wszystko to jest zależne od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, aby krawędzie kostki były umocnione krawężnikami które należy ustawić na warstwie cieniutkiego betonu. Ponadto aby odpływ wody deszczowej był prawidłowy, następnym warstwom zaczynając od dna wykopu musisz nadać spadek 1 – 3 % czyli 1-3 cm/m. Ostatnim etapem jaki należy wykonać jest wyrównanie dna wykopu a także ubicie go za pomocą ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie terenu po ułożeniu kostki brukowej 

Po skończeniu układania kostki brukowej całą powierzchnię powinno się ubić. Na sam koniec na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona powinno się rozsypać warstwę drobnego przesianego piasku po czym wmieść go w szczeliny które są pomiędzy kostkami, a następnie zalać wodą a także pozostawić go aby osiadł. Takie czynności potrzeba powtarzać kilka razy, aż piasek w pełni wypełni pozostałe przestrzenie. Ta czynność perfekcyjnie ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Ostatnie porady

Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię powinno się bezwzględnie wybrać całąwarstwę urodzajną. Inaczej jeżeli próchnica się rozłoży czy też zmniejszy swą objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszystkie kolejne warstwy podbudowy a także podsypka koniecznie muszą być wyrównane i ubite. Pamiętaj żeby nawierzchni nadać 1-3 proc spadku, nawet jeśli jest przepuszczalna, ponieważ użyto podsypki piaskowej i ma prawidłową podbudowę, żeby woda szybko z niej odpływała. Ponadto aby otrzymać powierzchnię o barwie jednolitej barwie, należałoby tuż przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki pochodzące z różnych opakowań.