Przemysł

Chillery industrialne, czyli jak chłodzić pomieszczenia wielkopowierzchniowe

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób przedsiębiorstwa utrzymywana jest niska temperatura na dużych powierzchniach? Jakim sposobem schładzane są hotele, obiekty sportowe, magazyny leków lub żywności? Wytwarzanie artykułów spożywczych i medykamentów wymaga przestrzegania dokładnie wskazanych przepisów powiązanych z odpowiednią temperaturą. Do ich wyrobu niezbędne są właściwe systemy chłodzące, które umożliwiają przeprowadzenie procesu w prawidłowy sposób. W odniesieniu do tego, dobrze zaznajomić się z tym, czym są chillery przemysłowe, gdzie znajdują zastosowanie i jak działają.

jak funkcjonują chillery industrialne?

Chiller industrialny jest to urządzenie wykorzystywane do kontroli nad płynami w systemach centralnie nadzorowanej klimatyzacji. Chiller jest podzespołem, jego rolą jest chłodzenie wody. Właściwie schłodzona ciecz jest odprowadzana do konwertera cieplnego, gdzie dalej uczestniczy w procesie chłodzenia powietrza bądź wody. Tradycyjne agregaty chłodnicze zużywają dużo energii elektrycznej i nie są zbyt przyjazne dla środowiska naturalnego.

Chillery opierające się na wodzie lodowej są rozwiązaniem znacznie bardziej {ekologiczne(ym)|korzystne(ym) dla otoczenia. Co więcej chiller jest wynalazkiem stabilnym, odpornym na wszelkie awarie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych agregatów chłodzących, chiller jest zasilany chłodną wodą. Cały zestaw składa się z dużej ilości pomp i zaworów. Dzięki zastosowaniu agregatów wody lodowej, temperatura odprowadzane jest z wody i przepompowywane do zlokalizowanych przy wentylatorach wymienników ciepła. Wymienniki dzięki temu są schładzane przez chłodnice(om) i skraplacze(om). W trakcie procesu wymiany ciepła, woda lodowa zmienia swój stan chemiczny w gazowy i dalsze obniżanie temperatury jest możliwe dzięki powstającej parze wodnej. Ciecz ma lepsze atrybuty termodynamiczne, co daje szansę to wykorzystać jej zalety i zminimalizować jej wady. Przy rozległych powierzchni(ach), które trzeba schładzać bądź klimatyzować, ciecz lodowa jako czynnik chłodzący sprawdza się celująco. Jest w pełni bezpieczna, efektywna i generuje niższe koszty. 

W jakich dziedzinach są niezbędne chillery przemysłowe?

Przez wzgląd na użyteczność, chillery wykorzystuje się do utrzymywania w określonych temperaturach obiektów, produktów, zespołów maszyn i różnorakich mechanizmów przemysłowych. Z opisywanej technologii korzysta się w wielu, różnych dyscyplinach ekonomii. Mają one zastosowanie zarówno przy wytwarzaniu danych towarów, jak również podczas ich magazynowania. Również podmioty takie jak m.in. duże hotele, budynki biurowe czy szpitale korzystają z chillerów. Z powodu tego, że są to podzespoły umożliwiające centralny nadzór systemu chłodniczego dużej ilości pomieszczeń bądź obiektów przy użyciu tylko jednego agregatu, ich funkcjonalność zdobywa coraz większą popularność. 

Istnieją też takie dziedziny, których niezakłócone prosperowanie uzależnione jest od dobrze pracującego systemu chłodniczego. Są to m.in.

  • Producenci tworzyw sztucznych – wytwarzane produkty wymagają odpowiednich warunków termicznych, aby nie dopuszczać do powstawania wad produkcyjnych i awarii urządzeń produkcyjnych.
  • Przemysł metalowy – maszyny wykorzystywane w tym sektorze bardzo szybko zwiększają swoją temperaturę z powodu ciągłej pracy na wysokich obrotach. Aby utrzymać stałą wydajność w trakcie całego procesu obróbki metali, konieczna jest implementacja agregatu chłodniczego.
  • Sektor spożywczy – tak produkcja, jak i magazynowanie wyrobów spożywczych potrzebuje konkretnych warunków termicznych. W przeciwnym wypadku, może dochodzić do psucia się towaru. Żeby proces mógł przebiegać sprawnie i bez problemów, przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne muszą być wyposażone w należyte narzędzia chłodnicze.
  • Sektor leków – podobnie jak w przypadku branży spożywczej, wytwarzanie i magazynowanie leków bezsprzecznie wiąże się ze ścisłymi wymogami temperaturowymi. W sytuacji braku odpowiedniego sprzętu do chłodzenia, produkcja i zgodne z normami przechowywanie medykamentów staje się awykonalne.

Projektowanie instalacji chłodniczej 

Prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury chłodniczej wymaga(ją) odpowiedniego zaprojektowania i konfiguracji wykorzystywanego chillera. Na rynku występują dedykowane firmy zajmujące się tej dziedzinie. Implementację rozwiązania należy rozpocząć od zebrania informacji – poznania potrzeb odbiorcy i środowiska w jakim funkcjonuje. Po rozpoznaniu pora na projektowanie rozwiązania i instalacja(ę) przez wykwalifikowane(ych) pracowników. Gdy chiller, wszystkie rurociągi, zbiorniki i zawory są gotowe, poddaje się je audytowi. Jeśli te czynności zakończą się pozytywnie można uruchomić instalację chłodniczą.