Budownictwo

Beton towarowy – jakie są jego zastosowania?

Beton znajduje zastosowanie na wszystkich placach budowy, robi się z niego elementy nośne, ale także drogi. Co warto wiedzieć na jego temat i jaki jego typ wybrać? Kiedy możemy użyć beton zwykły, a kiedy lepiej poszukać firmy robiącej beton towarowy? Jeżeli jesteś na etapie budowy domku to ten tekst będzie zdecydowanie dla Ciebie.

Beton towarowy a beton zwykły – jaka to różnica?

Główną różnicą jest receptura tego tworzywa. Beton zwykły jest bardziej miękki niż beton towarowy. Ten pierwszy składa się z mineralnego kruszywa skalnego, przykładowo piasku, żwiru i grysu, który jest scalany z cementem. Beton towarowy musi spełniać inne normy i być o wiele bardziej mocny. W jego składzie są standardowo 2 typy kruszyw – drobne i grube, cement i woda, oraz dodatki uszlachetniające. Jest on dzięki temu bardzo plastyczny.
Dodatkowo beton zwykły zazwyczaj wyrabiany jest na budowie bezpośrednio przed zastosowaniem, a beton towarowy produkowany jest na węzłach betoniarskich przykładowo w województwie Mazowieckim i transportowany na budowę w przeznaczonych do tego betonowozach. Na skutek tych różnic beton zwykły jest stosowany w innych sytuacjach niż ten towarowy.

Czy beton towarowy możemy zrobić samemu na budowie?

Produkcja betonu towarowego jest całkowicie zautomatyzowana. Maszyna odmierza odpowiednie proporcje i dawkuje dodawanie poszczególnych elementów. Dzięki temu beton towarowy za każdym razem ma taki sam skład, przepisową gęstość oraz solidność. Nie ma również możliwości pomyłki przy jego tworzeniu. Wyrabiany jest on przez fabrykę i jako gotowa mieszanka dostarczany na budowę.
Z racji tego, że beton towarowy jest niesamowicie mocny i jego koszt nie jest zawyżony, to stosowany jest właściwie na wszystkich placach budowy. Stawiając dom sto razy bezpieczniej jest zamówić gotowy beton towarowy od producenta i nie ryzykować z własnoręcznym robieniem w betoniarce betonu zwykłego.

Skąd wziąć beton towarowy?

Ponieważ beton towarowy jest niesamowicie popularnym materiałem, na rynku znajdziemy od groma jego wytwórni. Ważne jest aby sprawdzić komentarze o wytwórni, zanim zamówimy stamtąd beton. Z pewnością godny zainteresowania beton towarowy znajdziesz w Sokołowie Podlaskim. Tu wiodącą firmą na rynku jest Bet-Bud – produkcja betonu. Większość profesjonalnych wytwórni betonu ma certyfikaty od niezależnych instytutów, między innymi przez System Zakładowej Kontroli Produkcji i Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego. Zwróćcie także uwagę na to czy wybrany przez was producent dowozi towar do Twojego miasta. W tym temacie na pewno nie zawiedziesz się na wytwórni Bet-Bud Sokołowa Podlaskiego.