Domy budowane dawniej zawdzięczały dobrą wymianę powietrza przede wszystkim niekontrolowanemu przepływowi powietrza przez nieszczelności w oknach i drzwiach, ścianach i sufitach.

W obecnie budowanych domach takich nieszczelności nie ma.

Jak zatem wentylować nowoczesne budynki, by nie mieli Państwo problemów ze snem i nie skarżyli się na kłopoty zdrowotne o niewyjaśnionych przyczynach, jak to się często dzieje w domach, w których źle działająca wentylacja powoduje zawilgocenie, a nawet zagrzybienie ścian?

Odpowiedź jest prosta. Skuteczna wymiana powietrza.

Stała wymiana powietrza jest niezbędna, nie tylko dla alergika. Może ją zapewnić również sprawnie działający system wentylacyjny.

Oznakami niewystarczającej wymiany powietrza są:

  • długo utrzymujące się zaparowanie szyb w oknach powodujące skraplanie się wody i zawilgocenia dolnej części ram okiennych

  • wilgoć w łazience, która powoduję zapach stęchlizny i powstawanie rożnych rodzajów grzybów zagrażających naszemu zdrowiu

  • ciemne smugi albo ślady pleśni na nadprożach, ościeżnicach okiennych, pod parapetami i w narożnikach popieszczeń

  • złe samopoczucie mieszkańców bóle i zawroty głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, zmęczenie i trudności z koncentracją

 

Jeśli te zjawiska występują w Państwa domu to mamy pewność, że wentylacja nie działa lub działa nieskutecznie.

 

Rozróżniamy dwa rodzaje wentylacji:

  • Wentylacja naturalna (grawitacyjna) ? która działa dzięki różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Lżejsze, ciepłe powietrze płynie ku górze, a na jego miejsce napływa powietrze zimniejsze ? cięższe. Wentylacja naturalna nie działa jednak najczęściej latem ponieważ kiedy temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz się wyrównują, zanika siła napędowa wentylacji grawitacyjnej. Dla odmiany podczas silnych mrozów wentylacja grawitacyjna działa zbyt intensywnie i do wnętrza napływa silny strumień bardzo zimnego powietrza.

  • Wentylacja mechaniczna ? odpowiedzią na wszelkie niedoskonałości naturalnego wentylowania budynków jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wentylacja taka zapewnia kontrolowany wypływ i napływ powietrza i co najważniejsze, umożliwia odebranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego i ogrzanie wpływającego powietrza. Rekuperatory najnowszej generacji umożliwiają odzyskanie nawet 80% ciepła, co wiąże się z obniżeniem kosztów ogrzewania nawet o 40%. Odzyskane ciepło jest następnie przekazywane powietrzu wpływającemu do wnętrza domu, dzięki czemu odzyskuje się cześć ciepła, które w wentylacji naturalnej jest bezpowrotnie tracone.

 

Nasz dział projektowy wykona dla Państwa projekt instalacji wentylacji, obliczy opory powietrza oraz spadki ciśnień oraz dobierze odpowiednie długości i średnice.

Nasi montażyści posiadają wieloletnie doświadczenie w montażu wentylacji.

Wykonujemy instalacje zarówno w małych budynkach mieszkalnych jak i w dużych obiektach przemysłowych.